جزییات تصمیم یارانه‌ ای برای شب عید مردم/۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای ۷ دهک

جزییات تصمیم یارانه‌ ای برای شب عید مردم/۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای ۷دهک

همزمان با اظهارات سخنگوی دولت مبنی‌بر اینکه «با توافقات صورت گرفته بین دولت و مجلس، تا پیش از عید کمک مناسبی به مردم خواهد شد»، چند تن از نمایندگان با اشاره به جزئیاتی از این کمک، رقم آن را اعداد متفاوتی بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛ همزمان با اظهارات سخنگوی دولت مبنی‌بر اینکه «با توافقات صورت گرفته بین دولت و مجلس، تا پیش از عید کمک مناسبی به مردم خواهد شد»، چند تن از نمایندگان با اشاره به جزئیاتی از این کمک، رقم آن را اعداد متفاوتی بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند.

با اینکه غلامحسین الهام ذکر جزئیات این «کمک» را به نهایی شدن تصمیمات در هفته آینده موکول کرده و در میان سخنان نمایندگان درخصوص اینکه کمک‌ها به ۲ دهک پایین درآمدی یا به ۷ دهک جامعه تعلق می‌گیرد، اختلاف وجود دارد، از مجموعه اظهارنظرها، دو عدد ۱۰۰ هزار تومان و ۷ دهک محتمل‌تر به نظر می‌رسند. کمک‌هایی که بر اساس توافقات دولت و مجلس قرار است از طریق برداشت ۲ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شود.

البته هنوز مشخص نیست که این «کمک» به طور نقدی پرداخت خواهد شد، یا غیرنقدی؛ چراکه به نقل از برخی مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت از آماده شدن ستاد بسیج اقتصادی کشور برای توزیع «کارت معیشت خانوار» سخن به میان آمده و گفته شده که «قرار بر این است که در گام اول، برنج، روغن، قند و شکر در اختیار مردم قرار گیرد.»

احتمال توافق بر سر پرداخت ۵۰، ۱۰۰ و یا ۲۰۰ هزارتومانی به ۷ دهک درآمدی

همزمان با گفته‌های سخنگوی دولت مبنی بر اینکه «با توافقات صورت گرفته بین دولت و مجلس تا پیش از عید کمک مناسبی به مردم خواهد شد»، چند تن از نمایندگان با اشاره به جزئیاتی از این کمک، رقم آن را اعداد متفاوتی بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند. با این وجود در بین اظهارات نمایندگان در خصوص اینکه کمک‌ها به ۲ دهک پایین درآمدی یا به ۷ دهک از جامعه تعلق می‌گیرد و اینکه رقم کمک دولتی ۵۰ هزار تومان است یا بیشتر، اختلاف وجود دارد. در این حال تکرارشده‌ترین رقم در گفته‌های کسانی که اخباری از توافقات دولت و مجلس بر این موضوع داده‌اند، عدد ۱۰۰ هزار تومان است و پرداخت به ۷ دهک، محتمل‌تر. در عین حال تنها علی اکبر آقایی از اعضای کمیته مشترک مجلس و دولت بوده است که بر نهایی نبودن تصمیمات جلسات دولت و مجلس تاکید کرده و از اینکه برخی چنین اخباری را بازگو می‌کنند، اظهار تعجب کرده است. در لابه‌لای سخنان نمایندگان همچنین ۱۲ بهمن‌‌ماه به عنوان زمان احتمالی تقدیم لایحه بودجه ۹۲ به مجلس عنوان شده‌اند.

در همین حال، حرف‌های تازه‌ای از تشکیل «صندوق هدفمندی یارانه‌‌ها» برای حمایت از تولیدکنندگان مطرح شده تا طرحی که در زمان بررسی قانون هدفمندی یارانه ها در مجلس در سال ۸۸ محل اختلاف بود، بار دیگر مطرح شود. در آن هنگام نمایندگان مجلس با این تفسیر که تشکیل صندوق هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت منجر به کاهش اثر اهرم‌های نظارتی بر ورودی و خروجی‌اش می‌شود به مخالفت با آن برخاستند؛ اتفاقی که در یک مرحله حتی به استرداد لایحه هدفمندی توسط دولت انجامید، اما بعدها با توافق بر سر تشکیل «سازمان هدفمندی یارانه‌ها» موضوع مختومه شد.

الهام: هنوز هیچ رقمی قطعی نشده

حالا اما در شرایطی که به نظر می‌رسد در برخی موارد تفاهم‌هایی میان دولت و مجلس ایجاد شده سخنگوی دولت با اشاره به برگزاری نشست‌های مشترک دولت و مجلس تاکید دارد، تلاش می‌شود که در این جلسات بین دولت و مجلس در مورد بحث هدفمندکردن یارانه‌ها و بودجه تفاهم حاصل شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و خبرگزاری فارس، غلامحسین الهام در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت از پایان یافتن جلسات مشترک دولت و مجلس در هفته آینده و رسیدن به جمع‌بندی نهایی بر اساس منویات رهبر انقلاب خبر داد.

وی افزود: به فضل خدا و با توافقات صورت گرفته بین دولت و مجلس تا پیش از عید کمک‌های مناسبی برای جبران مسائل اقتصادی به وجود آمده به مردم خواهد شد. الهام با بیان اینکه دولت مصر است که به مردم کمک شود، ادامه داد: ما در واقع درصدد هستیم با تصمیماتی که اتخاذ می‌شود مقداری از مشکلاتی را که برای مردم پیش آمده حل کنیم؛ البته هیچ عدد و رقمی در این ارتباط تصویب نشده و امسال صحبت‌هایی که در این ارتباط برخی افراد با بیان عدد و ارقام انجام می‌دهند کارشناسی و دقیق نیست و پایه‌ای ندارد.

الهام در پاسخ به این سوال که «برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند دولت قصد دارد در راستای حل مشکلات مردم به دو دهک پایین جامعه کمک‌هایی را به صورت نقدی یا سبد کالا ارائه کند و تلاش ما این است که تا پیش از عید این کمک‌ها انجام شود»، افزود: وقتی از این جلسات جمع‌بندی حاصل شد، دولت تصمیمات اتخاذ شده را به اطلاع مردم می‌رساند و برخی از صحبت‌هایی که در مورد تصمیمات جلسات مشترک مطرح می‌شود، پایه چندانی ندارد و دولت خود نتایج حاصله را به اطلاع مردم خواهد رساند.

اگرچه الهام هیچ عدد و رقمی را برای «کمک» مدنظر دولت و مجلس اعلام نکرده، شماری از نمایندگان مجلس برخی سناریوها را به بیرون از جلسات درز داده‌اند. از جمله ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است: در این جلسات توافق شد که تنها برای یک بار در آستانه عید نوروز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان از محل صندوق توسعه ملی میان دهک‌های یک تا هفت که طبقات پایین جامعه هستند، کمک نقدی یا کالایی توزیع شود. ندیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، ادامه داد: همچنین در این جلسات توافق شد حقوق عقب افتاده برخی دستگاه‌ها و نهادها که نزدیک به ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان است، از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شود. وی تاکید کرد: همچنین مبلغی بین ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان برای پیمانکاران کوچک و بزرگ پیش‌بینی شد که این مبلغ از محل صندوق توسعه ملی پرداخت می‌شود.

ندیمی ادامه داد: قرار است رقم برداشت از صندوق توسعه ملی در جلسه روز شنبه مجلس و دولت جمع‌بندی شود. البته تفاهمات کلی صورت گرفته، اما قرار است چند کارگروه مشترک محاسبات خود را در این جلسه ارائه کنند تا عدد نهایی برداشت از صندوق توسعه ملی مشخص شود.

۵۰ تا ۱۰۰ هزارتومان برای ۳ دهک

در همین حال، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کمک‌های دولتی را مربوط به سه دهک کم‌درآمد جامعه عنوان کرد.

علی محمد احمدی ادامه داد: نمایندگان نمی‌خواهند اتفاقاتی که در خرید و فروش کوپن رخ داد این بار هم در کمک نقدی تکرار شود و به همین خاطر می‌خواهند این کمک‌ها صرفا به نام سرپرست خانوار و از طریق سیستم الکترونیکی پرداخت شود.
وی درباره رقم کارت‌های اعتباری نیز گفت: آنچه توافق شده این است که کف این کارت‌ها ۵۰ هزار تومان و سقف آن ۱۰۰ هزار تومان باشد، اما هنوز مشخص نیست که به تمام افراد مشمول دهک‌های کم درآمد این رقم پرداخت خواهد شد یا خیر؛ در صورتی که منابع از صندوق توسعه ملی برداشت شود برای هفت میلیون نفر مشمول دو دهک پایین مبلغ ۱۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد.

تشکیل صندوق هدفمندی یارانه‌ها

از سوی دیگر و در تحولی موازی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق دو قوه برای راه‌اندازی صندوقی در سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای حمایت از تولیدکنندگان و افرادی که کسب و کار آنها در جریان اجرای این قانون مورد ضرر واقع می‌شود، خبر داد.

ارسلان فتحی پور در حاشیه آغاز به کار اولین نمایشگاه عرضه مبلمان افزود: منابع درآمدی این صندوق از درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود. وی تصریح کرد: همچنین به منظور حمایت از تولید ملی، قرار بر این شد که مشکلات واحدهای تولیدی حل شده، تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آنها قرار گیرد و مبالغی از درآمدهای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها معادل ۳۰ درصد در فاز دوم به تولید، کشاورزی و خدمات تخصیص یابد.

ایده افزایش ۵/۴ برابری قیمت حامل‌های انرژی

در عین حال، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از توافقات نسبی در جلسات مشترک دولت و مجلس برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و درآمد بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی خبر داد و گفت دولت قصد دارد به طور متوسط قیمت حامل‌های انرژی را تا ۵/۴ برابر افزایش دهد.

اسماعیل جلیلی خاطرنشان کرد: درآمد امسال دولت از هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی کمتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است. فاصله بین تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فاصله زیادی است و مجلس قطعا مخالف این رشد ناگهانی است و در صورتی که چنین پیشنهادی در صحن مجلس مطرح شود، اکثریت مجلس با آن مخالفت می‌کنند؛ هر چند که اکثریت نمایندگان حاضر در نشست مشترک دولت و مجلس به این نظر دولت نزدیک شدند.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: تعدادی از نمایندگان حاضر در جلسات مشترک مجلس و دولت از جمله چند چهره شاخص اقتصادی از سه شنبه شب این جلسات را ترک کردند، چون معتقدند دولت تلاش دارد نظر خود را به جمع تحمیل کند.

۵۱ comments

 1. стулья со столиком в аренду

  Планируется семинар, выставка, тренинг или презентация, а стульев на всех участников не хватает? Компания «Мир Проката» примет все хлопоты и заботы на свои плечи и обеспечит необходимыми предметами мебели, предоставив стул ISO со столиком на прокат в нужное время и в нужном месте для всех участников. Вам больше не придется переживать о неудобствах, временных и финансовых затратах на организацию мероприятия различного формата и масштаба. Стул ISO со столиком в аренду идеально подойдет для проведения переговоров бизнес партнеров, семинаров, масштабных конференций. Компактные размеры, стильный дизайн, не маркая обивка обеспечат презентабельность, имидж и высокий уровень ответственности компании – организатора.
  Стулья на прокат – экономия времени и средств!
  Воспользуйтесь выгодным предложением от «Мир Проката» арендовать стул ISO, что поможет оперативно и грамотно обустроить выставочное место или конференц залы с минимальными расходами денежных средств. На них комфортно, удобно проводить длительное время всем участникам и посетителям. И в отличие от агентств, которые занимаются организациями мероприятий, наша компания будет хорошей альтернативой в обеспечении мебели, стульями в аренду для любого случая. К преимуществам сотрудничества относится несколько важных показателей:
  • широкий ассортимент стульев в аренду в Киеве на любой вкус, бюджет и формат мероприятий;
  • экономия времени по поиску более интересных вариантов аренды. Их просто не существует, исходя из маркетинговых исследований специалистами;
  • презентабельный, стильный вид предметов мебели, которые находятся в идеальном состоянии;
  • стул ISO – два решения «в одном флаконе», отлично заменяет столы и стулья, не занимая много места в помещении.
  Если вам необходимо взять в аренду стул ISO для компании, мы поставим их в кратчайшие сроки на место проведения мероприятия. Наша профессиональная команда опытных специалистов обустроит ваши помещения всеми необходимыми предметами мебели под любые требования. В нашей компании можно заказать стулья на прокат в Киеве для любого мероприятия, в том числе, мастер классы, тренинги, лекции, корпоративы, банкеты и для других задач. Специалисты проконсультируют по всем вопросам и предложат оптимальное решение.

  http://mirprokata.com.ua/prokat-mebeli/prokat-mebeli-dlya-konferenciy/stul_iso_so_stolikom – стул со столиком для конференций в аренду
  [url=http://mirprokata.com.ua/prokat-mebeli/prokat-mebeli-dlya-konferenciy/stul_iso_so_stolikom]стулья со столиками в аренду[/url]
  аренда стульев со столиками

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *